Autoritățile din Moldova prezente la OGP Global Summit 2025!
🖊️La invitația Council of Europe Office in Chisinau, împreună cu primarii și primarele din Călărași, Leova, Sărata Veche, Sireți, Strășeni, reprezentanți ai Cancelariei de Stat, Congresul Autorităților Locale din Moldova, ai societății civile, am participat la Summitul Global al Parteneriatului pentru Guvernare Deschisă (OGP), împărtășind cele mai bune practici privind transparența și participarea civică,
un eveniment major care a reunit peste 2000 de participanți din 70 de țări, lideri ai administrațiilor publice, ai societății civile, experți și tineri activi din întreaga lume.
🤝Evenimentul a fost o adevărată platformă globală de dialog despre viitorul democrației, despre cum putem transforma transparența, participarea civică și colaborarea în instrumente reale de schimbare. Subiecte, precum:
• transformarea digitală și rolul inteligenței artificiale în deciziile publice;
• consolidarea încrederii între cetățeni și administrație;
• implicarea tinerilor în procesele democratice;
• modul în care comunitățile locale pot deveni exemple de transparență și responsabilitate, trebuie să devină obișnuite, așa cum deja, datorită imperativelor OGP, avem o nouă Lege privind accesul la informații, avem portaluri precum http://www.achizii.md, www.actelocale.md, unde fiecare cetățean poate intra și se poate documenta!
🔝Pentru Cruzești, participarea mea la Summitul Global OGP este mai mult decât o experiență personală — este o investiție în modul în care vrem să guvernăm local: deschis, participativ și cu respect față de cetățeni.✌️
Summitul OGP 2025 a transmis un mesaj clar:
„Deschiderea, transparența și colaborarea nu mai sunt opțiuni – sunt imperative pentru viitorul democrației.”